שיאצו והיצרות עמוד שדרה- Spinal stenosis

היצרות עמוד שדרה היא ירידה בנפח ומרווח תעלת השדרה. לרוב נגרם על ידי דלקת פרקים (Osteoarthritis) בחוליות המותניות או על ידי פריצת דיסק גדולה בחוליות המותניות אשר יוצרת לחץ על רקמת עצב, נזק הגורם לכאב מקרין לרגל.
לעיתים ההיצרות גורמת ללחץ על כלי הדם, נזק הגורם לחולשה ונימול בכפות הרגליים, בעיקר בזמן הליכה.

מטופלים הסובלים מהיצרות בעמוד השדרה לא בהכרח יחוו כאבים חזקים בגב התחתון, עם זאת, רבות יסבלו מאי נוחות בגב בעיקר בעמידה ממשוכת, דבר היגרום להם לרצות לשבת ולהישען קדימה לעיתים קרובות.
בנוסף, מטופלים מדווחים על נימול , קור וחולשה ברגליים (בעיקר כפות רגליים) המחמיר בהליכה וקושי בהליכה ממושכת. סימפטום זה הנקראה Cloudication נגרם עקב לחץ על עורקי החוליות והגבלת זרימת דם לרגליים.

טיפול קונבנציונאלי להיצרות עמוד שדרה כולל פיזיותרפיה בדגש על תרגול במנח כיפוף הגב קדימה להפחתת הכאבים, זריקת סטרואידים אפידורלית וניתוח להורדת הלחץ בחוליות.

Patient Education | Concord Orthopaedics

הטיפול בקליניקה להיצרות עמוד השדרה, מתמקד בשיאצו לרגליים והגב התחתון, מתיחות ומניפולציות למפרקי הגב התחתון והחוליות המותניות. מטרת הטיפול היא הזרמת דם לרגליים, מתיחות לגב התחתון בדגש כיפוף הגב והרגליים (תנוחה זו מפחיתה את הלחץ על תעלת השדרה ולכן נעימה למטופל).
חשוב לי לציין כי הטיפול לא כואב, להפך, מטופלים מדווחים לאורך הטיפול ובסופו על הקלה גדולה בתסמינים, פחות נוקשות במפרקים, ותחושת חום ברגליים עקב זרימת דם מוגברת.
בחלק מהמקרים יקבל המטופל מרשם של פורמולת צמחים סינים (מבית מרקחת מוסדר של משרד הבריאות ואגף הרוקחות) להגברת זרימת הדם לרגליים והקלה על הסימפטומים. לרוב נתחיל בתדירות טיפולים של פעם אחת בשבוע ולכן לקיחת פורמולה בבית מגבירה את אפקטיביות הטיפול.
שתי נקודות נוספות: האחת היא שכל מטופל בנוסף לטיפול הבסיס בהיצרות עמוד השדרה יקבל טיפול המותאם לו אישית בהתאם לראיון והבדיקה הגופנית.
נקודה שניה היא שפעילות גופנית סדירה במקביל לטיפול בקליניקה מגבירה את סיכויי ההחלמה.

ברוכים הבאים לקליניקה לרפואה סינית מסורתית
אני בן ברילר, מטפל בכיר בשיאצו-דיקור סיני-צמחי מרפא
מטפל בגיל השלישי ובוגר קורס שיאצו לחולים אונקולוגים של מכון דווידוב, בילינסון
אתם מוזמנים להתקשר או לשלוח וואטסאפ (המספר מופיע בתחתית העמוד) ואני אחזור אליכם עם הפרטים

לצפיה בחלק מטיפול להיצרות עמוד שדרה בקליניקה לחצו על הסרטון