מהי רפואה סינית מסורתית?

רפואה סינית מסורתית בגדול

imageshghהרפואה הסינית התפתחה בצפון מרכז סין לפני אלפי שנים, ומאז התפתחה והתפשטה עד מרבית יבשת אסיה בעבר הרחוק, ועד פתח ביתנו בישראל ובמערב כיום.
הרפואה הסינית כיום ממשיכה להתפתח, להשתפר, להתחדש ולהתפשט בעולם.
הרפואה הסינית המסורתית רואה בגוף מכלול של יחסי גומלין בין האיברים הפנימיים, חומרי הגוף והרקמות השונות בגוף. כשאחד מאלו נפגע, הדבר משפיע על הגוף כולו וכך מתפתחת המחלה.

הרפואה הסינית המסורתית מנסה להחזיר את הגוף לאיזון הטבעי שלו ע"י פתיחת אותן "חסימות" בגוף שהביאו למחלה. יכולת הריפוי הטבעי של הגוף היא כבירה ואינה מוערכת מספיק בחברתנו, הטיפול ברפואה סינית מסורתית מכווין את יכולת ריפוי זו אל האזור הנדרש בגוף.

מה זאת אומרת "חסימה"?

a_bio_nei_jingלצערי בארץ נוטים לפרש את המילה "חסימה" בתור תופעה רוחנית גרידא, או לא לפרשה כלל  וזו טעות מצערת ונפוצה.
אנסה לתת מספר דוגמאות למושג זה על פי הרפואה הסינית:
יש פתגם סיני עתיק האומר כי בכל מקום שיש כאב יש חסימה (סטגנציה). כלומר עצם תחושת הכאב מעידה על קושי בתנועה בתוך הגוף ולכן אנו חשים בכאב. כלומר:
אם מכל סיבה שהיא מופיעים כאבים בגב התחתון , זו היא חסימה.

אם המטופל סובל מקוצר או קשיים בנשימה, זו היא חסימה.
אם המטופל נוטה להפנים את רגשותיו, ומידי פעם סובל מהתפרצויות כעסים, זו היא חסימה.
ברפואה הסינית המסורתית שמים דגש על הביטוי הפיזי של החסימה. הטיפול ברפואה הסינית מוחשי ועל המטפל ליצור איזושהי תגובה בקרב המטופל שתביא להטבה במצבו, כמובן שמחלות מסוימות דורשות משך טיפול ארוך יותר ושיתוף פעולה רב יותר מהמטופל לעומת מחלות אחרות.

הכלים המרכזיים בהם משתמש המטפל ברפואה סינית הם: צמחי מרפא והנחיות תזונה, דיקור סיני, מגע (שיאצו\טווינא), גוואשה, מוקסה וכוסות רוח. לכל כלי יש את היתרונות שלו על פני אחרים אך בסופו של דבר לכולם קיימת היכולת ליצור תנועה בגוף המטופל בכדי להשיג את האפקט הרצוי.

אנשים שואלים אותי: "תגיד בן,  אתה באמת מאמין שרפואה סינית עובדת?"
"וודאי שזה עובד" אני עונה ומתפלא על השאלה כל פעם מחדש.
לא מדובר בדת או אמונה שאיזשהו אל קיים למעלה בשמיים, כך שהשאלה האם להאמין או לא אינה רלוונטית כלל.
מדובר ברפואה שקיימת כבר אלפי שנים, המטפלת באמצעות כלים שונים ממה שאנחנו מכירים ברפואה המערבית, עם עולם מושגים והסתכלות שונה על הגוף ממה שאנו מכירים, ובאמצעים טבעיים בלבד.

BenBriller Clinic ItaiAviran (Large) 107כשעוצרים רגע וחושבים על זה, האם באמת הגיוני לחשוב שרפואה בת כל כך הרבה שנים, עם ניסיון קליני כל כך רחב, ותפוצה כל כך גדולה ברחבי כל יבשת אסיה, רפואה שעדיין מתפקדת ומתפתחת בסין, טייוואן, יפן, קוריאה וכיום גם בעולם המערבי, לא עובדת? 

תחשבו על זה כך, אם רופא אחד עזר לך להחלים  ממחלה, האם זה אומר שכל רופא אחר גם יצליח, ומה לגבי מחלה אחרת?, האם זה מבטיח שיירפא גם אותה? ומה לגבי אותה המחלה אך בקרב מטופל אחר? עכשיו נאמר שהרופא לא הצליח לעזור הפעם, האם זה אומר שהרפואה הממסדית כושלת ושצריך להגר לסין?

כך הדבר גם ברפואה הסינית, אם מטפל הצליח בטיפול אחד אין זה אומר שהוא יכול לטפל בכל המחלות, ואילו נתקלתם במטפל שטוען שהוא יכול לרפא הכל, הייתי חושב פעמיים לפני קביעת התור.

כיאה לחשיבה הסינית, אם יש אמת בדבר, משמע שהוא נכון גם בצורתו ההפוכה, אם חוויתם טיפול שלא הצליח לעזור לכם, אין זה מכליל לגבי הרפואה הסינית ככלל אלה ספציפית על אותו טיפול באותו הרגע.

אני מזמין אתכם לבוא למרפאה שלי לרפואה סינית מסורתית בחיפה ולחוות בעצמכם.