פציאליס והטיפול ברפואה סינית

פציאליס או באנגלית Bells palsy מיוחס לפגיעה בעצב הקרניאלי החמישי Facial nerve המוביל לחולשה בשרירי הפנים בצד אחד. הפציאליס יכול לגרום למשל לצניחה של עין וקושי לסגור אותה, נטייה של הלחי והסנטר ליפול מטה והצידה בצד הפגוע. מקור הפגיעה אינו ידוע אך מיוחס לרוב לדלקת וויראלית ולעיתים לנגיף ההרפס. הופעת הפציאליס היא פתאומית ומופיעה מהר, לרוב מתחיל בכאב באוזן שמחריף למחרת לפגיעה העצבית. חשוב להבין כי פציאליס מיוחס לפגיעה חד צדדית וללא מעורבות נוספת של מערכת העצבים.
מטופלים מדווחים על קושי בדיבור, אכילה ופגיעה במראה חיצוני.
הטיפול הקונבנציונלי בפציאליס שנוי במחלוקת, כ60% יחלימו ללא טיפול תוך חודש לעומת 10% שיסבלו מחולשה ופגיעה ארוכת טווח, הכל תלוי גודל הפגיעה בעצב ובעצמת הפגיעה בימים הראשונים. במקרים של פגיעה בעצמה גבוהה נהוג לתת סטרואידים על מנת להפחית את הדלקת, אין עדות ליעילות ניתוח. (1)

מחקרים רבים נעשו בנושא וחלקם מראים כי דיקור מהווה טיפול יעיל ומומלץ לפציאליס.
במחקר המופיע מטה ניתן לראות כי התוצאות היו זהות בקבוצת מטופלים שקיבלה דיקור לעומת קבוצה שקיבלה דיקור ותרופות (2)

הטיפול בדיקור סיני לרוב מתמקד בנקודות דיקור קלסיות בפנים וגם בנקודות מרוחקות ביד וברגל, כל זאת תלוי באבחנת המטופל ובמצב הפציאליס (מטופל שהגיע מוקדם וסובל מדלקת אקטיבית או מטופל שהגיע מאוחר וסובל רק מחולשה).
טכניקת הדיקור משתנה גם היא ממטופל למטופל וישנם מצבים בהם אשתמש בדיקור סטטי (החדרת המחט והשארתה פסיבית מחוברת לנקודה בפנים) ובמצבים אחרים בהם אבצע הפעלה (סטימולציה) למחט בנקודת הדיקור. הכל בהתאם למצב הפציאליס והמטופל באותחו רגע נתון.
מטרת העל של הדיקור בפציאליס היא לסייע לגוף להשיג תנאים אופטימלים לשיקום הפגיעה. אם כרגע הדלקת סוערת אז הדיקור יתרכז בהפחתת הדלקת על מנת שעצב הפנים יוכל "להיות בשקט" ולהחלים. אם החולשה דומיננטית יותר מהדלקת אז הדיקור ירצה להזרים דם ואנרגיה אל הפנים על מנת לסייע לו לשקם, זה הרציונאל הטיפולי.

ברוכים הבאים לקליניקה לרפואה סינית מסורתית
אני בן ברילר, מטפל בכיר בשיאצו-דיקור סיני-צמחי מרפא
מטפל בגיל השלישי ובוגר קורס שיאצו לחולים אונקולוגים של מכון דווידוב, בילינסון
אתם מוזמנים להתקשר או לשלוח הודעה (בעמוד צור קשר או בוואטסאפ) ואני אחזור אליכם עם הפרטים

1.Gronseth, G. S., & Paduga, R. (2012). Evidence-based guideline update: steroids and antivirals for Bell palsy: report of the Guideline Development Subcommittee of the American Academy of Neurology. Neurology, 79(22), 2209-2213.‏

2.Huang, Y. L., Yu, W., Zhang, L., & Chen, H. B. (2019). A controlled study on the therapeutic effect of acupuncture and acupuncture combined with drugs on peripheral facial paralysis with normal result of facial nerve magnetic resonance examination. Zhongguo zhen jiu= Chinese acupuncture & moxibustion, 39(2), 139-142.‏