פיברומיאלגיה ודלקות פרקים

השם פיברומיאלגיה, דלקת פרקים שגרונית ודורבן הפכו למחלות נפוצות כיום, כך שכל אחד מאיתנו מכיר מישהו שסובל מדלקות פרקים, דורבן או אובחן בפיברומיאלגיה. לאחרונה אפילו ביטוח לאומי החל להכיר בקושי הרב אותו חווים החולים.

פיברומיאלגיה מאופיינת בכאבים קבועים במספר רב של נקודות בגוף למשך כל היום, ומחמיר בחילופי עונות וקור בהם הפרקים נוקשים בבוקר, והשינה מקוטעת – מה שרבות מוביל לעייפות ועצבנות.

דלקת פרקים מאופיינת בתסמינים דומים לפיברומיאלגיה אך התסמינים הבולטים הם כאבים ודלקות בפרקים. לרוב מדובר יותר בפרקים בפריפריה (אצבעות ובהונות) אך לא רק אלה גם דלקת בכתף, דלקת במרפק, דלקת בשורש כף היד ודלקת בברך.

leddsmerter-1

הטיפול הקונבנציונאלי כיום בדלקת פרקים מורכב מתרופות נוגדות דלקת, סטרואידים ואף כימותרפיה. הטיפול ברוב המקרים לא כולל מגע (על כלל צורותיו), קיים קושי בזמינות תורים למרפאות הכאב השונות ולרוב הטיפול שם מוגבל למדבקות כאב. רוב המטופלים שמגיעים אלי מתלוננים כי מזה שנים שהם סובלים מכאבים ללא הטבה חרף ביקורות תקופתיות אצל הרופא ושינויי התרופות. במקרים מסוימים (בעיקר בקרב מבוגרים), ורבות במקרים של דלקת בעקב (דורבן) יגיע הרופא למבוי סתום בטיפול ויציע ניתוח.

המצב אף קשה יותר בקרב מאובחני הפיברומיאלגיה מאחר וחלקם "זוכים" לתרופות אנטי-דיכאוניות, כדורי שינה, כדורי הרגעה ומשכחי כאבים ממשפחת האופיאטים.

טיפול בפיברומיאלגיה, טיפול בדלקת פרקים וטיפול בדורבן בעקב בעזרת רפואה סינית מסורתית אצלי במרפאה נעשה ברובו בטכניקות מגע, ובעזרת דיקור סיני באופן ממוקד באזורי המפרקים הפגועים. לרוב במצבים מורכבים כאלו יש צורך בלקיחת פורמולת צמחים בבית על מנת להמשיך להניע את הדם ולמנוע את הצטברותו במפרקים.

בבדיקת המטופל בדרך כלל ישנו מתח רב בשרירים הגדולים בגב ובבטן, בשכמות ובירכיים. עבודה ממוקדת בנקודות התפוסות ושחרור המתח הרב בגוף המטופל מביא לתחושת הרגעה וריחוף. העבודה הממוקדת בדיקור בסביבת המפרקים מסייעת להביא לתנועה וחום (הנעים למטופל) במפרק אשר תפקידם העיקרי הוא לסלק את הפסולת ולהזרים דם "חדש" למפרק.

c1777f3d648b83a0df846503c8fbe800אנלוגיה ציורית תהיה בריכת מים (המפרק הפגוע) עם תקלה במערכת הסינון כך שהמים יעמדו ויסריחו את הבריכה. על מנת לטפל אנו לא חייבים להחליף את כל המים בחדשים אלא לחדש את תהליך הסינון הפגוע, וכתוצאה מכך המים ש"עמדו" לפני כן יצטרפו מחדש למחזור הסינון ויחזרו נקיים לבריכה.
במרבית המקרים המטופלים מדווחים על שיפור במידת הכאבים ותחושה כללית כבר מהטיפול הראשון וכמובן בהמשך. כמו בכל טיפול אני יושב עם המטופל ונדון בסיבות האפשריות הגורמות ומחמירות את מצב במחלה ונעלה רעיונות איך יש לנהוג בשגרה על מנת להפחית את הכאב ולשלוט במחלה (מזרון חשמלי, סוג פעילות גופנית, סוג תזונה) ולא להיות נשלט על ידה. תדירות הטיפולים ותזמון הטיפול עולים  ככל שאנו מתקרבים לעונות המעבר ולחורף.