כאב גב אקוטי

acute pain

כשאני אומר כאב אקוטי, רובנו חושבים על אדם שנאנק מכאבים באופן יחסית פתאומי.
סביר להניח שכואב לו עקב איזה שהיא חבלה ישירה לגוף.
סוג אחר של כאב אקוטי שאני נתקל בו רבות בקליניקה הוא כאב אקוטי על רקע כרוני.
איך זה הגיוני אתם שואלים? אני בטוח שכולכם מכירים מישהו בגיל מבוגר הסובל מפציעה שנים רבות ומידי פעם חווה אפיזודות של כאב אקוטי.
ראשית עלינו להבין איך הגוף עובד, כאשר יש ברקע פציעה או מחלה שמחלישה את הגוף, הגוף שלנו יהיה פגיע יותר למצבי כאב חזקים יותר, כך שברגע שהגוף חלש\פצוע הוא בעצם פחות יציב וכשיר להתמודד מול עומסים (פיזיים ורגשיים).

ניקח לדוגמא אישה בת 55 עם כאב גב כרוני, כרוני בדרך כלל אומר שהכאב מורגש אזורית באופן כללי בגב, כואב בעיקר במצב סטטי ותנועה קלה עוזרת.
מספיק שאותה אישה תחווה יום המלווה בפחות שינה (או שינה לא איכותית), ארוחה לא טובה (או יותר מידי) גורם לחץ (עבודה, חדשות) והגוף שלה בשלב זה כבר ממש מוכן לנפילה, מספיק מאמץ פיזי קטן כמו סידור השולחן או הרמת עציץ בבית (שלא לדבר על אימון משקולות בחדר כושר) והגב עלול להינעל חזק, באותו הרגע הכאב הפך מכרוני לאקוטי. כרגע הכאב כבר לא אזורי אלא מקומי חד, הכאב חזק פי כמה רמות בעצמתו, לעתים ממש מקפל את המטופל או לא מאפשר לו לדרוך על הרגל. נשמע לכם מוכר?
למה הגב ננעל? לאורך זמן ובליווי מאמץ פיזי רב או חוסר מוחלט בתנועה נוצרים קשרים פתולוגיים בין סיבי השרירים. כאשר עומס מתיישב על אותם סיבים נוצר כאב חד והפציעה מוחמרת, לכן מומלץ להיפטר מאותם קשרים בעזרת דיקור או\ו מגע.
אותה אשה הולכת למיון ומקבלת זריקת סטרואידים, אולי גם דיקור יבש ישירות לשריר, לעתים זה עוזר ולעתים לא אבל בכל מקרה טיפול חירום זה משמש כמטף כיבוי אש בלבד.
כעת עליה לטפל בפציעה באמת ולפתור את הבעיה באופן מוחלט.
אח"כ יש לנוח ולחזור באופן מבוקר לפעילות מבוקרת השומרת על הגוף ולא פוצעת אותו.
אני גאה לומר שיש לי ניסיון רב עם מצבים אקוטים כאלה ורבות הטיפול בדיקור סיני מחלץ את אותו מטופל מהמצב האקוטי בדרך טבעית.

עלינו לזכור שהכאב האקוטי הוא רק קצה הקרחון אותו אנחנו מסוגלים לראות, הוא מתבסס על גוף קרחון ענק אותו אנחנו לרוב מפספסים, וזה המחלה\הפציעה הכרונית שלנו ואורח החיים שלנו המורכב משינה, מזון, ולחץ (לרוב מעבודה ומשפחה)

בפעם הבאה שאתם נתקלים בכאב אקוטי אתם מוזמנים להתקשר אלי ואני אשמח לסייע.