דיקור סיני לתסמונת התעלה הקרפלית

מה זה תסמונת התעלה הקרפלית?
מדובר בסתמונת רפואית המתבטאת בנימול ,עקצוץ ותחושת שריפה בכף היד. בהתחלה התסמינים בעיקר בלילה, לאורך הזמן מופיע חולשה ודלדול שרירי באמה ואצבעות (במיוחד בשרירי ה Thenar eminance של האגודל).
בשורש כף היד ישנה תעלה שדרכה עובר עצב מרכזי (Median nerve) ו9 גידים של שרירים המכופפים את כף היד והאצבעות שלנו. כל אלו עוברים בתוך התעלה הקרפלית ובמידה ונוצר לחץ כנגד התעלה, עלולים להידחס העצב והגידים ותפקודם להיפגע.

התעלה הקרפלית

תפקוד עיקרי של גידים ועצב זה הוא היכולת לסגור חזק את היד ולהחזיק חפץ, בעיקר עם האגודל, לכן מטופלים רבים שסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית יחוו קושי לעבוד עם הידיים, לסחוב קניות, לבשל, לנקות ולישון.
נמצא כי סיבות עיקריות לתסמונת התעלה הקרפלית היא עבודה או תחביב הכולל תנועות חוזרניות של שורש כף היד ללא תרגול נלווה מתאים ומנוחה.
בנוסף התסמונת נפוצה בקרב נשים בהריון, מטופלים הסובלים מסכרת ודלקות מפרקים.
הטיפול הקונבנציונלי לרוב כולל פיזיותרפיה, כדורים ומשחות אנטי דלקתיות, שימוש בסד ובמצבים חמורים ניתוח.

.

מנסיוני, מטופלים רבים שסבלו מתסמונת התעלה הקרפלית טופלו והרוויחו מדיקור סיני ושיאצו לאורך היד הפגועה וספיציפית דיקור באזור התעלה הקרפלית בנקודות דיקור קלסיות כגון Da ling וNei guan.
דיקור ושיאצו עזר מאוד לטיפול גם באזור העורף והשכמות, נוקשות באזורים הללו מגבירה את הלחץ על התעלה ומקשה על תנועתיות העצב המדיאני שבסופו של דבר צריך לעבור בתעלה הקרפלית ולהפעיל את האצבעות והאגודל.

מחקר על דיקור סיני כטיפול
במחקר השוו את יעילות הדיקור הסיני אל מול טיפולים שונים כגון: דיקור בנקודות פלסבו (נקודות שרירותיות בגוף וללא מניפולציה כלשהי
במחט),טיפול בעזרת סד לילה וגם טיפול בעזרת כדורי סטרואידים. הדיקור הסיני נמצא היעיל ביותר. המחקר סקר והשווה יעילות של דיקור סיני מול טיפול קונבנציונלי בבעיות שריר שלד רבות ובינהן תסמונת התעלה הקרפלית. בשני מחקרים שונים (ניסויים-Randomized control trial) נמצא כי 8 טיפולים במשך חודש, בדיקור סיני הפחיתו משמעותית את עצמת הנימול, שריפה ועקצוצים בידץ המטופלים דיווחו על שיפור בכח האחיזה ביד וטווח תנועה משופר של שורש כף היד. בנוסף דווח גם על שיפור באיכות השינה ופחות יקיצות ליליות.
הדיקור נעשה בנקודות דיקור קלאסיות באזור האמא ושורש כף היד

ברוכים הבאים לקליניקה לרפואה סינית מסורתית
אני בן ברילר, מטפל בכיר בשיאצו-דיקור סיני-צמחי מרפא
מטפל בגיל השלישי ובוגר קורס שיאצו לחולים אונקולוגים של מכון דווידוב, בילינסון
אתם מוזמנים להתקשר או לשלוח הודעה (בעמוד צור קשר או בוואטסאפ) ואני אחזור אליכם עם הפרטים

Cox, J., Varatharajan, S., Côté, P., & Optima Collaboration. (2016). Effectiveness of acupuncture therapies to manage musculoskeletal disorders of the extremities: a systematic review. journal of orthopaedic & sports physical therapy, 46(6), 409-429.